3 באפריל 2010

15) Soho, Sheung Wan ו Mid Levels (האי הונג קונג)


למרות ששלושת האזורים האלו שוכנים אחד בסמוך לשני ומוזכרים ביחד, הם שונים מאוד זה מזה ולכל אחד מהם ייחוד משלו...

Sheung Wan, או "הלב הסיני של הונג קונג הישנה" כפי שהוא מכונה לעיתים, הוא האזור שממנו בעצם צמחה העיר הונג קונג... כאן נחתו הספנים הבריטיים בפעם הראשונה, בעת כיבוש האי במהלך מלחמת האופיום הראשונה, כאן הוקמה Victoria City ההיסטורית, ואפילו בימינו שומר האזור על הרבה מהאווירה המיוחדת שלו...

ה Mid Levels שבמעלה ההר, מעל Sheung Wan, קיבלו את שמם מעצם מיקומם באמצע הדרך בין הים ופסגת ההר, והיוו מאז ומתמיד, את משכנם של עשירי העיר...

ה SoHo הוא אזור מסעדות ובילויים פופולארי המשתרע לאורך "המדרגות הנעות הארוכות בעולם", בין Sheung Wan, Central ו Mid Levels. הוא מתאפיין בעיקר בבתי קפה איכותיים, מסעדות ביסטרו קטנות, מועדוני ג'אז וקהל שקט ואיכותי, ובניגוד ל SoHo של לונדון, קיבל זה של הונג קונג את שמו מראשי התיבות South of Hollywood Road, המתארות את מיקומו הגיאוגרפי של האזור – פשוטו כמשמעו...

כמו במקומות אחרים באתר: אני מגיש לכם את המידע בתור "מסלול" העובר דרך כל הנקודות המעניינות באותו אזור... מתוך זה, אתם יכולים לבחור באיזה נקודות אתם רוצים לבקר ועל איזה אתם מעדיפים לדלג.


את הטיול שלנו ב Sheung Wan נתחיל משוק Western Market : ניתן להגיע לכאן בהליכה קצרה מתחנת Mtr-Sheung Wan או (עדיף) בנסיעה בחשמלית (Tramway): אם באים עם הרכבת התחתית, יש לקחת את יציאה B וללכת לאורכו של Des Voeux Road Central כשתי דקות, אך אם מגיעים עם החשמלית, אפשר לרדת ממש ליד השוק.

המבנה האדוארדיאני המרשים נבנה בתחילת המאה העשרים ומשכן בתוכו את השוק הוותיק ביותר בעיר שעודנו פעיל. למעשה היה עוד אגף לשוק (דרומי), שנבנה כבר ב 1858, אך הוא נהרס זה מכבר, ואילו זה שלפנינו הצליח לקבל הכרה של "מבנה לשימור"... השוק פתוח בכל יום, מעשר בבוקר עד שבע בערב, וחוץ מחנויות מזכרות סיניות וכמה חנויות בדים לא רעות, יש בו מסעדה די פופולארית בשם Treasure Inn (למעלה).

מהשוק, הולכים ממש כמה צעדים דרך Morrison Street או Ontai Street ופונים ימינה ל Wing Lok Street, הידוע יותר בשמו העממי "רחוב הג'ינסנג וקיני הציפורים" (Ginseng and bird's nest Street – על שם הסחורות שבהן התמחו רוכלי הרחוב בימים עברו). כאן מתחיל ה"ספארי חנויות" שלנו, תוך שאנו עוברים ליד חנויות שמוכרות סחורות אקזוטיות שונות ומשונות... מסנפירי כרישים, דרך פירות ים מיובשים ועד קיני ציפורים ותרופות סיניות טבעיות... בקצה Wing Lok Street תוכלו לפנות שמאלה ל Des Voeux Road West הידוע בשם "רחוב פירות הים המיובשים" (Dried Seafood Street), שוב שמאלה ל Ko Shing Street, המכונה "רחוב התרופות הטבעיות" (Herbal Medicine Street), ימינה ל Queen Street ושוב ימינה ל Queens Road West, וממנו שמאלה לרחוב הוליווד (Hollywood Road).

רחוב הוליווד ההיסטורי היה הדרך הראשונה שנסללה במושבה הבריטית הונג קונג, ומכיוון שאתם כבר בטח שואלים את עצמכם "מה להוליווד ולהונג קונג ?" אז התשובה היא שאין שום קשר בין הרחוב ובין הפרבר הקליפורני היוקרתי בו מתגוררים מיטב כוכבי הקולנוע... (למען האמת, כשסללו את Hollywood Street, בשנת 1844, "הוליווד" הידועה עוד לא הייתה אפילו בתכנית...) ולמעשה נקרא הרחוב על שם שיח קטן המכונה "הוליווד" שנהג לצמוח באזור, לפני שאדמת הונג קונג עברה להצמיח בניינים ובטון...

בימים עברו, לפני שפרויקטים של יבוש הים דחקו את החוף הרחק מכאן, היה הרחוב קרוב לשפת הים וסוחרים זרים, כמו גם מלחים וחיילים, חלפו ברחוב בדרכם לספינה שתשיב אותם לביתם שבבריטניה, ומכרו בו כל מיני מזכרות וענתיקות אותם רכשו או אספו בסין... כך החל רחוב הוליווד לצבור מוניטין כרחוב העתיקות והענתיקות של הונג קונג, וגם בימינו מרוכזות פה חנויות וגלריות רבות המתמחות במזכרות סיניות, חפצי אמנות, עתיקות ועוד... החל משמונצס וקיצ'ים זולים ועד לשכיות חמדה של ממש... שווה להיכנס לכמה מהגלריות האלה גם אם אתם לא מתכוונים לרכוש דבר, ולו בכדי להתרשם מן הפריטים המרהיבים הנראים כאילו נלקחו מתוך מוזיאון. חנויות יפות מאוד נמצאות גם ב Upper Lascar Row/Cat Street שמתחת לרחוב הוליווד.

ואם בכל זאת מתעקשים למצוא איזה שהוא קשר בין הרחוב ההונג קונגי והפרבר הקליפורני הנוצץ: בשנת 1960 התפרסם הרחוב בזכות סרט הוליוודי בשם "עולמה של סוזי וונג" (The World of Suzie Wong) שצולם פה.


חוץ מחנויות מעניינות וגלריות, ישנם גם כמה אתרים של ממש על רחוב הוליווד והסמטאות הקטנות שמסביבו: הראשון שבהם הוא Possession Point ("נקודת ההשתלטות"... בתרגום חופשי) שנמצא, פחות או יותר, בגן הציבורי Hollywood Road Park אותו תראו משמאלכם, ממש איך שתכנסו לרחוב הוליווד מ Queens Road West. כאן התמקמו החיילים הבריטים לראשונה על אדמת הונג קונג, בינואר 1841, במהלך מלחמת האופיום ה I. רחוב Possession Street הסמוך שימש כשביל ממקום העגינה של הספינות אל מחנה האוהלים, ולמרות שאין כאן שום מונומנטים מרשימים, הביקור במקום מעניק לכם את התחושה כמה התרחק החוף במאה וחמישים השנים האחרונות, בעקבות ייבוש שטחי הים...


ממשיכים על רחוב הוליווד ומגיעים למקדש מן-מו (Man Mo Temple) השוכן ב 126 Hollywood Road, ממש ליד הפינה של "רחוב הסולם" (Ladder Street). המקדש נבנה בשנת 1847 לכבודם של אל הספרות (Man) ואל המלחמה (Mo), ולמרות שישנם מקדשים הרבה יותר מרשימים ממנו ברחבי הונג קונג, הוא ספוג באווירה ובפירוש מצדיק ביקור (בעיקר בזכות אינספור סלילי הקטורת התלויים מהתקרה, אשר ממלאים את החלל בניחוחות ארומטיים חזקים, ומנחות הנייר הקטנות, שאמורות לרצות את נשמות המתים...)

"רחוב הסולם" (Ladder Street) מסתעף מרחוב הוליווד ממש ליד המקדש ונקרא כך משום שכולו מדרגות אבן. בימים עברו היו במקום כמה בתי לוויות וכשנפטר מישהו, היו מניחים את גופתו על מדרגות האבן, ומכינים אותה לטקס הלוויה, לפני ששילחו אותה לקבורה בכפר שממנו הגיע הנפטר בסין. אם תרדו במדרגות האבן תגיעו אל Upper Lascar Row (Cat Street) שאת החנויות שבו כבר הזכרנו.

עולים במדרגות Ladder Street ומגיעים אל Bridges Street (מצד ימין, כשעולים), ובהמשכו אל Tai Ping Shan Street, רחוב היסטורי שבו נמצא "מקדש נפטרים" מעניין משנת 1850 (ה Ancestral Hall מהווה חלק בלתי נפרד מן התרבות הסינית של האזור הזה: מדובר על מעין מקדש שבו לוחות שעליהם חקוקים שמות הנפטרים של אותה "חמולה" – מזכיר קצת את פינות ההנצחה שקיימות בבתי הכנסת שלנו...). Tai Ping Shan Street נמתח במקביל לרחוב הוליווד (מעליו) ולכן ניתן להגיע אליו גם מהגן הציבורי שאותו הזכרנו מקודם (עולים דרך Upper Station Street ופונים שמאלה).

"המוזיאון למדעי הרפואה של הונג קונג" (The Hong Kong Museum of Medical Sciences) שוכן במבנה אדוארדיאני בן שלוש קומות בו שכן המכון הפתולוגי, מעל רחוב הוליווד, והוא אחד מן המוזיאונים היחידים בעולם המשווים בין הגישה הסינית המסורתית לרפואה, ובין הגישה המודרנית-מערבית.
המוזיאון נמצא על 2 Caine Lane (מ Bridges Street פונים שמאלה ל Kui in Fong, ליד Blake Garden ועולים איתו עד Caine Lane). פתוח כל יום (חוץ מימי שני), 17 – 10 (17 – 13 בשבתות וחגים).
למידע נוסף:
www.hkmms.org.hk


"מוזיאון ד"ר סון-יאט סן" (Dr. Sun Yat-sen Museum) מנציח את פועלו של המדינאי והמהפכן הסיני הידוע, אשר התפרסם בעיקר בזכות תרומתו לחיסול השלטון המלוכני - קיסרי בסין, בתחילת המאה העשרים, והפיכתה של המדינה הענקית הזו לרפובליקה.

ד"ר סן, המכונה לעתים קרובות "אביה של סין המודרנית", התחנך בהונג קונג, והאווירה הליברלית ששררה במטרופולין בעל הצביון הבריטי, תרמה לו רבות לפתח את פילוסופיה מהפכנית שעתידה הייתה ליצור רעידת אדמה של ממש במפה הפוליטית של המזרח הרחוק.

המוזיאון שוכן ב Kom Tong Hall, בית אחוזה מרהיב מהתקופה הקולוניאלית, עם עמודי גרניט בסגנון יווני-קלאסי, ובו מוצגים חפצים אישיים שונים של הדוקטור, כתבים שלו וקטעי וידיאו... מי שמתעניין בהיסטוריה או גיאו-פוליטיקה של החלק הזה של העולם יכול בפירוש למצוא עניין במקום.

כתובת: 7 Castle Road (מרחוב הוליווד: ממשיכים עוד דקה – שתיים מהמקדש ופונים ימינה לרחוב אברדין / Aberdeen Street, איתו עולים ממש עד המוזיאון). המוזיאון פתוח כל יום (למעט ימי חמישי), 18 – 10 (בימי ראשון וחגים פתוח עד שבע בערב).למידע נוסף:
http://hk.drsunyatsen.museum/index.php

המפקדה ההיסטורית של משטרת הונג קונג (Former Central Police Station) נמצאת בקצהו המזרחי של רחוב הוליווד, לא רחוק מ"המדרגות הנעות" (10 Hollywood Rd.). המבנה הישן ביותר בקומפלקס נבנה כבר בשנת 1864 ומבנים נוספים קמו בתחילת המאה העשרים, בעקבות הגידול המסחרר במספר המהגרים שנהרו מסין אל העיר והקשיים העצומים של השלטונות הבריטיים להשליט חוק וסדר.

מבנים מעניינים אחרים מעברה הקולוניאלי הרחוק של הונג קונג, שנמצאים באותו אזור, כוללים את "כלא ויקטוריה" (Victoria Prison) על Old Bailey Street, ו Former Central Magistracy (המשקיף לעבר Arbuthnot Road), ולמרות שחלק מן המבנים הללו סגורים לקהל הרחב, עדיין שווה לבקר שם, ולו בכדי להתרשם מן החזיתות המפוארות שלהם.

מתחנת המשטרה יורדים במדרגות האבן של Pottinger Street ופונים שמאלה ל Wellington, איתו הולכים לפינה של Cochrane Street (שתי דקות) ועולים עם "המדרגות הנעות הארוכות בעולם" עד הפינה של Staunton Street או Elgin (שניהם מימינכם, כשעולים), היכן שנמצא רובע SoHo, על שלל המסעדות ובתי הקפה שלו...

עוד מקומות ששווה לבקר בהם באזור הזה: השוק של רחוב Gage Street (מצד ימין של המדרגות הנעות, כשעולים, מתחת לרחוב הוליווד ו SoHo), רחוב סטנלי (Stanley Street), בו יש חנויות לא רעות לצרכי צילום, ודוכני הרוכלים ב "Lanes".

את הסיור אפשר לסיים בתחנת הרכבת התחתית MTR Central : יורדים עם Cochrane Street עד הסוף, פונים ימינה ל Queen's Road Central (וגם חוצים לצד השני, כשאפשר), הולכים לאורכו כחמש דקות, ופונים שמאלה ל Pedder Street שם נמצאת הכניסה לתחנה.
כל הזכויות שמורות ל אסיה-פסיפיק מדריכים בע"מ © 2009-2010

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה